Malá elektrárna doma v nástěnném plynovém kotli?

4. srpna 2010

Ano, toto už je realita. Jednou ze společností, která podobný systém vyvinula, je přední výrobce tepelné techniky BAXI. Micro - CHP (combined heat and power, tj. kombinované teplo a elektrická energie ), mikro kogenerace, si pravděpodobně brzo najde cestu až do obývacího pokoje.

Na mezinárodním veletrhu tepelné techniky a klimatizace MCE Miláno bylo možné prohlédnout si tento kotel - elektrárnu zblízka a zevnitř. 

Výkonem 1 kW lze pokrýt v jednu chvíli třeba pět 20W žárovek, počítač, televizi a třeba pračku. A právě takový výkon vyvine kotel BAXI Ecogen 24/1,0 na zemní plyn, který kromě toho zajistí vytápění a ohřev vody ve Vašem domě. 

Regulace kotle funguje tak, že nejprve kotel "najede" na nízký výkon, kdy se současně vyrábí elektrický výkon 1 kW a tepelný max. 6 kW, a pouze když je opravdu potřeba, přidá až na výsledných 24 kW tepla. Teplo se tedy snaží dodávat současně s elektrickou energií, která je ze své fyzikální podstaty "cennější" energií, a teprve když se tepla nedostává, připojí se samotná výroba tepla. Pokud se tedy rozhodnete žehlit ve chvíli, kdy Váš kotel běží v režimu vytápění nebo ohřevu vody, bude žehlička vlastně víceméně "poháněna" odpadním teplem.

elektrarna12jpg.jpgelektrarna3jpg.jpg
 

O výrobu elektrické energie se stará Stierlingův spalovací teplovzdušný motor, vyvinutý v 19. století. Výhodami tohoto motoru s vnějším spalováním je především tichý chod, vysoká životnost či minimální poruchovost. 

Plynem, který v našem případě koná práci, je helium. Rozpínání helia zajišťují spaliny, ochlazování pak zpětná voda vytápěcího systému. Píst se pohybuje mezi měděným výměníkem, na druhé straně pak generátor vyrábí elektrický proud.